برای انتخاب پاور آمپلی‌فایر برای سیستم صوت، ابتدا باید نوع و تعداد باندهای پسیو را انتخاب کنید. ویژگی‌های اصلی که برای انتخاب آمپلی‌فایر باید در نظر گرفت، امپدانس و توان باند است. معمولاً باندهای PA دارای مقاومت 4، 8 و 16 اهم هستند. توان باند نیز با توجه به تعداد و نحوه اتصال آن‌ها متفاوت‌اند. برای مثال فرض کنید اگر 4 عدد باند 8 اهم دارید؛ برای اتصال این 4 عدد باند بهتر است 2 عدد باند را با یکدیگر موازی کرده به یک لاین آمپلی‌فایر و دو عدد دیگر را نیز موازی به لاین دوم آمپلی‌فایر متصل کنید. در این صورت امپدانس هریک از لاین‌ها (جمع مقاومت باندها) 4 اهم می‌شود سپس اقدام به انتخاب آمپلی‌فایری کنید که توان آن در 4 اهم از جمع توان‌های باند بیشتر باشد.

 

کلاس کاری آمپلی‌فایر

پاور آمپلی‌فایرها ازلحاظ طراحی با یکدیگر متفاوت‌اند که آن را با نوع کلاس کاری A, B, AB, C, D, H مشخص می‌کنند. معمولاً در سیستم‌های صوتی PA که نیاز به راندمان بیشتری است از کلاس کاری H استفاده می‌شود.
کلاس کاری آمپلی‌فایر D با سایر مدل‌ها متفاوت است. در این کلاس کاری از مدار سوئیچینگ استفاده می‌شود که این امر موجب کاهش کلی وزن آمپلی‌فایر خواهد شد.

 

کلید PARALLEL, BRIDGEA, STEREO در آمپلی‌فایر

معمولاً در پنل پشت آمپلی‌فایرهای حرفه‌ای یک عدد کلید 3 حالته وجود دارد که نوع ورودی را در مدار پری امپ آمپلی‌فایر تغییر می‌دهد.

با قرار دادن دستگاه بر روی حالت STEREO باید دو عدد کابل R و L از خروجی RIGHT و LEFT میکسر به ورودی کانال A و B آمپلی‌فایر متصل کرد و هریک از کانال‌ها با ولوم مجزا کنترل می‌شوند. کلید PARALLEL در آمپلی‌فایر موجب می‌شود تا هر دو ورودی پری امپ آمپلی‌فایر با یکدیگر موازی شده و به‌وسیله یک کابل سیگنال در آمپلی‌فایر اعمال می‌شود.

اگر نیاز به قدرت بیشتر و استفاده حداکثری از هر دو کانال پاور آمپلی‌فایر دارید از کلید BRIDGE استفاده کنید. در این حالت از یک عدد کابل برای اعمال سیگنال از میکسر به دستگاه آمپلی‌فایر استفاده می‌شود.

سرویس و نگهداری آمپلی‌فایر

اضافه‌بار، نوسان برق، اتصال کوتاه و دمای بالا، مواردی هستند که موجب صدمه دیدن دستگاه می‌شود که به هر یک از آن‌ها در زیر اشاره می‌کنیم:‌


اضافه‌بار آمپلی‌فایر
در اتصال باندها به آمپلی‌فایر باید دقت کرد تا توان کلی باندها بیشتر از آمپلی‌فایر نشود، زیرا وقتی حجم ولوم را بالا ببرید راندمان کافی را نخواهید داشت و موجب صدمه دیدن آمپلی‌فایر می‌شود. همچنین امپدانس زیاد باند موجب می‌شود تا حداکثر توان به باند انتقال داده نشود و همچنین امپدانس کم باندها موجب می‌شود تا توان بیشتری از آمپلی‌فایر به باندها منتقل شود و این امر موجب آسیب دیدن برد آمپلی‌فایر خواهد شد.


نوسان برق
از دیگر مواردی که موجب بروز خرابی و اشکال در برد تغذیه دستگاه پاور آمپلی‌فایر می‌شود نوسان برق است. بر روی آمپلی‌فایرها محدوده ولتاژ کاری مشخص شده است. اگر برق ورودی دچار نوسان گردد و از این محدوده خارج شود موجب صدمه دیدن برد تغذیه خواهد شد.


اتصال کوتاه
توجه داشته باشید کابل‌ها و اتصالات در خروجی که دستگاه را به باند متصل می‌کند دچار اتصالی مثبت و منفی نشود اگر این حالت اتفاق رخ بدهد موجب خرابی دستگاه آمپلی‌فایر خواهد شد.


دمای بالا
استفاده‌های طولانی و افزایش ولوم خروجی موجب بالا رفتن حرارت ترانزیستورهای آمپلی‌فایر می‌شود. این دمای بالا باعث سوختن قطعات و برد الکترونیکی پاور آمپلی‌فایر می‌شود.

یکی از بهترین گزینه‌ها برای افزایش طول عمر و جلوگیری از کاهش عمر دستگاه آمپلی‌فایر سرویس دوره‌ای آن است. این سرویس می‌تواند بازبینی قطعات، شستشوی ولوم‌ها و برد، استفاده از مولتی متر برای اندازه‌گیری واحد DC که موجب سوختن آمپلی‌فایرها می‌شود باشد.

برای اطلاع از قیمت و جزئیات کامل محصول با شرکت شبکه ارتباط تماس بگیرید:


تلفن:02166707749

تلفکس:02166731451

مشاوره:

09121452879