پاور آمپلی‌فایر دستگاه صوتی است که توان خروجی میکسر را برای راه‌اندازی باندها افزایش می‌دهد. قدرت خروجی پاور آمپلی‌فایر بر اساس توان آن مشخص می‌شود و هرچه توان خروجی یک آمپلی‌فایر زیاد باشد تعداد باند بزرگ‌تر و بیشتری را پشتیبانی می‌کند. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد باندهای قابل‌نصب به آمپلی‌فایر دارای محدودیت تعداد است و بر اساس امپدانس ورودی باند و امپدانس خروجی پاور آمپلی‌فایر انتخاب می‌شود.
به این نکته توجه داشته باشید که از آمپلی‌فایر برای راه‌اندازی باندهای پسیو استفاده می‌شود، برای باندهای اکتیو که در کابینت آن‌ها آمپلی‌فایر طراحی‌شده است مستقیم به خروجی میکسر متصل می‌شود و نیازی به پاور آمپلی‌فایر نیست.
در این مقاله هدف بررسی پاور آمپلی‌فایرهای است که بیشتر در سیستم‌های صوت حرفه‌ای کاربرد دارند.                         

موارد استفاده آمپلی‌فایر

از آمپلی‌فایر در سالن‌های همایش، اجتماعات، تالار، کنسرت، موزیک اجرای زنده، مراسم‌های مذهبی و هر جایی که نیاز به توان بالا برای راه‌اندازی باندها استفاده می‌شود. آمپلی‌فایرهای PA از نوع استریو می‌باشند و خروجی آن‌ها به دو بخش چپ/راست تقسیم می‌شود. معمولاً کانال خروجی آمپلی‌فایر جهت اتصال به دو باند است، اما دیده می‌شود برخی از شرکت‌های تولیدکننده سیستم صوتی چهار کانال و یا بیشتر برای آمپلی‌فایر طراحی و تولید می‌کنند.
به این نکته توجه داشته باشید که چیدمان و اتصال باند به آمپلی‌فایر باید به‌گونه‌ای باشد که صدا در سالن به دو بخش چپ و راست تقسیم شود.

ورودی و خروجی آمپلی‌فایر

جهت راه‌اندازی پاور آمپلی‌فایر به سیگنال ورودی و سپس خروجی که همان تقویت‌شده سیگنال ورودی است، نیاز دارید. نوع اتصالات در ورودی و خروجی‌ها با یکدیگر متفاوت است، در ورودی که معمولاً به میکسر متصل می‌شود از اتصالات XLR و یا TS استفاده می‌شود. بهترین گزینه XLR است، چراکه قانون ورودی و خروجی در این اتصالات به‌خوبی رعایت شده و موجب حذف نویز بخصوص در مسیرهای طولانی می‌شود.
برای خروجی آمپلی‌فایر، با توجه به نوع طراحی توسط شرکت سازنده می‌توان اتصال آمپلی‌فایر به باند را برقرار کرد؛ یکی از این گزینه‌ها اتصال به‌صورت پیچی است. در حالت پیچی کابل‌های باند را زیر فیش‌های خروجی پیچی شکل آمپلی‌فایر قرار داده و سپس پیچ‌ها را سفت کرده و اتصال برقرار می‌شود در این مورد اتصال به‌خوبی برقرارشده اما عیبی که وجود دارد کاهش اطمینان‌پذیری اتصال است و امکان اتصال خروجی منفی به مثبت و آسیب دیدن آمپلی‌فایر بسیار زیاد شود. مورد دوم استفاده از فیش‌های موزی برای اتصال است که دارای اطمینان بیشتری نسبت به اتصال مستقیم کابل به خروجی پاور آمپلی‌فایر است.
بهترین گزینه برای اتصال باند به آمپلی‌فایر استفاده از فیش‌های اسپیکون است که علاوه بر سرعت‌بالا در زمان اتصال از اطمینان خاطر بیشتری نیز برخوردارید.