اگر در فضای باز و یا کارخانه نیاز به تولید صدای بالا و انتقال صدا به فاصله دورتر هستید از بلندگو شیپوری استفاده کنید. بلندگو شیپوری انواع مختلفی دارد که ازلحاظ جنس بدنه و قدرت پرتابی صدا با یکدیگر متفاوت هستند.

 

یونیت بلندگو شیپوری

یونیت بلندگو شیپوری به‌صورت مجزا است و در انتهای بلندگو شیپوری نصب می‌شود. انتشار سیگنال صوتی توسط یونیت انجام می‌شود و سپس این صدای ایجادشده توسط بوق بلندگو شیپوری پخش می‌شود. داخل یونیت را مگنت و پرده دیافراگم تشکیل می‌دهد و در مواقعی که پرده دیافراگم دچار آسیب و بروز عیب می‌شود، امکان تعمیر و تعویض آن وجود دارد. یونیت به دو صورت ولتی و اهمی تولید می‌شود یونیت بلندگوهای شیپوری ولتی دارای ترانس مچینگ می‌باشند که قبل از دیافراگم یک عدد ترانسفورماتور قرار داده شده است و قابلیت کارکرد با آمپلی‌فایرهای ولتی را دارد.

 

انواع بدنه بلندگو شیپوری

بلندگوهای شیپوری ازلحاظ ساختار بدنه‌ای به سه مدل کتابی، گرد و 6 ضلعی تقسیم می‌شود. در مدل‌های کتابی و 6 ضلعی معمولاً جنس بدنه از پلاستیک ABS است و در مدل‌های مخروطی و یا همان گرد از جنس آلومینیوم و یا ABS تولید می‌شود. قدرت خروجی بلندگو شیپوری را بدنه مشخص نمی‌کند بلکه یونیت درایور آن قدرت را پخش می‌کند. ناگفته نماند هرچه توان یونیت درایور بلندگو بیشتر باشد اندازه بدنه بلندگو نیز بزرگ‌تر انتخاب می‌شود.

 

بلندگو هورن موزیکال

بلندگوهای شیپوری دارای قدرت پخش صدایی بالایی هستند اما کیفیت صدای خوبی ندارند؛ اما سؤال اینجاست که چگونه کیفیت صدای بلندگو شیپوری را افزایش دهیم؟ مهندسین صوت برای افزایش کیفیت پخش صدا در بلندگوهای شیپوری اقدام به طراحی و تولید بلندگو هورن با استفاده از تکنولوژی باندهای 2WAY کردند تا بلندگو هورن علاوه بر داشتن قدرت پرتاب صدایی بالا از کیفیت مطلوبی برای پخش برخوردار باشد که به بلندگوهای هورن موزیک شهرت دارند. بلندگوهای هورن دارای ووفر و تیوتر داخلی هستند که توسط کراس آوری که داخل آن طراحی‌شده است صدا را تفکیک و پخش می‌کند. همچنین بلندگوهای هورن موزیکال دارای قیمت بالاتری نسبت به بلندگوهای شیپوری دارد.

 

کاربرد بلندگو شیپوری

برای مصارف مختلف از بلندگو شیپوری استفاده می‌شود ازجمله آن موارد می‌توان به سیستم‌های پیجینگ، پخش اذان در مساجد، مدارس، بزرگراه‌ها، استادیوم، کارخانه و ... اشاره کرد. بلندگوهایی که برای سیستم پیجینگ استفاده می‌شوند معمولاً به تعداد بیشتر و کابل‌کشی بیشتری نیاز دارند ازاین‌رو از بلندگوهای شیپوری ولتی استفاده می‌شود.

 

بلندگو دستی شیپوری

نوع دیگری از بلندگوها به بلندگو دستی شیپوری معروف هستند که با برق خودرو و یا باطری داخلی راه‌اندازی می‌شوند و معمولاً از بلندگوهای دستی در راهپیمایی‌ها، هدایت مسیر، کاروان‌ها، سر صحنه فیلم‌برداری و در برخی از موارد بر روی خودرو نصب می‌شود استفاده می‌شود. بلندگوهای دستی شیپوری دارای یونیت سرخود می‌باشند که به آن یک میکروفن نیز به‌صورت مستقیم نصب‌شده است. مگافون نیز نوع دیگری از بلندگوهای شیپوری دستی است.

 

تعمیر و عیب‌یابی بلندگو شیپوری

یکی از مشکلاتی که در بلندگوهای شیپوری پیش می‌آید سوختن پرده یونیت درایور آن است ازاین‌رو در این بخش قصد داریم تا به‌طور کامل تعمیر بلندگو شیپوری سوخته را به شما آموزش دهیم.
اگر مقدار توان اعمال‌شده توسط آمپلی‌فایر به باند شیپوری زیاد باشد موجب سوختن سیم‌پیچ دیافراگم بلندگو خواهد شد. برای تست این حالت اهم‌متر را در حال تست بوق و یا همان اتصال کوتاه قرار دهید و دو سر آن را به مثبت و منفی یونیت بلندگو متصل کنید اگر صدای بوق پخش شد و امپدانس 0 بود دیافراگم سالم است در غیر این صورت دیافراگم دچار عیب شده است و باید تعمیر شود.
برای تعمیر دیافراگم یونیت بلندگو ابتدا یونیت را از بلندگو شیپوری جدا کرده و پیچ‌های آن را باز کنید. پس از باز کردن درب یونیت، دیافراگم قابل‌مشاهده است با یک عدد هویه پایه‌های لحیم شده به یونیت را جدا کنید، حال یک عدد دیافراگم سالم داخل محفظه قرار داده و پایه‌های آن را لحیم کنید. توجه داشته باشید سایز دیافراگم‌ها با یکدیگر متفاوت می‌باشند و این سایز با بیشتر شدن توان یونیت بزرگ‌تر می‌شود پس از دیافراگمی استفاده کنید که مناسب همان یونیت درایور است.

برای اطلاع از قیمت و جزئیات کامل محصول با شرکت شبکه ارتباط تماس بگیرید:


تلفن:02166707749

تلفکس:02166731451

مشاوره:

09121452879