از آمپلی فایر می توان در سالن های همایش، اجتماعات، تالار، کنسرت، اجرای زنده موزیک، مراسمات مذهبی و هر جایی که نیاز به توان بالا برای راه اندازی باندها باشد؛ استفاده کرد و چیدمان و اتصال باند به آمپلی فایر باید به گونه ای باشد که صدا در سالن به دو بخش چپ و راست تقسیم شود.

تعریف پاور آمپلی فایر PA

پاور آمپلی فایر PA دستگاه صوتی می باشد که توان خروجی میکسر را برای راه اندازی باندها افزایش می دهد. قدرت خروجی پاور آمپلی فایر بر اساس توان مشخص می شود و هرچه توان خروجی یک آمپلی فایر زیاد باشد تعداد باند بیشتری را می توان راه اندازی کرد. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد باندهای قابل نصب به آمپلی فایر دارای محدودیت تعداد می باشد و بر اساس امپدانس ورودی باند و امپدانس خروجی پاور آمپلی فایر انتخاب می شود.
توجه داشته باشید که از آمپلی فایر برای راه اندازی باندهای پسیو استفاده می شود و برای باندهای اکتیو که در کابینت آن ها آمپلی فایر طراحی شده است مستقیم به خروجی میکسر متصل می شود و نیازی به پاور آمپلی فایر نمی باشد.
در این مقال به بررسی پاور آمپلی فایرهای PA می پردازیم که بیشتر در سیستم های صوت حرفه ای کاربرد دارد.

 

موارد استفاده آمپلی فایر

آمپلی فایر های PA از نوع استریو می باشند و خروجی آن ها به دو بخش چپ/راست تقسیم می شود. معمولا کانال خروجی آمپلی فایر جهت اتصال به باند 2 عدد است، اما دیده می شود برخی از شرکت های تولید کننده سیستم صوتی 4 کانال و یا بیشتر نیز طراحی و تولید می کنند.

 

ورودی و خروجی آمپلی فایر

جهت راه اندازی پاور آمپلی فایر نیاز به سیگنال ورودی و سپس خروجی که همان تقویت کننده سیگنال ورودی می باشد نیاز است. نوع اتصالات در ورودی و خروجی ها با یکدیگر متفاوت هستند. در ورودی که معمولا به میکسر متصل می شود از اتصالات XLR و یا TS استفاده می شود. بهترین گزینه XLR است، زیرا قانون ورودی و خروجی در این اتصالات به خوبی رعایت شده و موجب حذف نویز بخصوص در مسیرهای طولانی می شود.
برای خروجی آمپلی فایر، با توجه به نوع طراحی توسط شرکت سازنده می توان اتصال آمپلی فایر به باند را برقرار کرد؛ یکی از این گزینه ها اتصال به صورت پیچی است که در حالت پیچی کابل های باند را زیر فیش های خروجی پیچی شکل آمپلی فایر قرار داده و سپس پیچ ها را سفت کرده و اتصال برقرار می شود در این مورد اتصال به خوبی برقرار می شود؛ اما عیبی که وجود دارد کاهش اطمینان پذیری اتصال است و امکان اتصال خروجی منفی به مثبت و آسیب دیدن آمپلی فایر بسیار زیاد می شود. مورد دوم استفاده از فیش های موزی برای اتصال است که دارای اطمینان بیشتری نسبت به اتصال مستقیم کابل به خروجی پاور آمپلی فایر دارد.
بهترین گزینه برای اتصال باند به آمپلی فایر استفاده از فیش های اسپیکون است که علاوه بر سرعت بالا در زمان اتصال از اطمینان خاطر بیشتری نیز برخوردار خواهید بود.

انتخاب پاور آمپلی فایر

برای انتخاب پاور آمپلی فایر برای سیستم صوتی ابتدا باید نوع و تعداد باندهای پسیو انتخاب شود. دو موردی که برای انتخاب آمپلی فایر برای باند باید آن را در نظر گرفت، امپدانس و توان باند است. معمولا باندهای PA دارای مقاومت 4 ، 8 و 16 اهم هستند. توان باند نیز با توجه به تعداد و نحوه اتصال آن ها متفاوت اند. برای مثال فرض کنید اگر 4 عدد باند 8 اهم دارید!!! برای اتصال این 4 عدد باند بهتر است 2 عدد باند را بایکدیگر موازی کرده به یک لاین آمپلی فایر و دو عدد دیگرا نیز موازی به لاین دوم آمپلی فایر متصل شوند. در این صورت امپدانس هریک از لاین ها ( جمع مقاومت باندها ) 4 اهم می شود سپس اقدام به انتخاب آمپلی فایری کنید که توان آن در 4 اهم از جمع توان های باند بیشتر باشد.

برای اطلاع از قیمت و جزئیات کامل محصول با شرکت شبکه ارتباط تماس بگیرید:


تلفن:02166707749

تلفکس:02166731451

مشاوره:

09121452879