بلندگوهای سقفی یکی از وسایلی است که به‌صورت توکار جهت برنامه‌های سخنرانی، موزیک و اطلاع‌رسانی مورداستفاده قرار می‌گیرد و به همین دلیل کیفیت و نحوه نصب آن برای مشتریان بسیار حائز اهمیت است.
برای نصب بلندگوهای سقفی شما باید با مسیر عبور کابل از داخل سقف آشنایی کامل داشته باشید. در این مقاله به 10 نکته که بر اساس تجربه علمی و عملی به دست آورده‌ایم را با شما در میان می‌گذاریم.

تعداد بلندگوهای موردنیاز
در نصب بلندگوهای سقفی به‌صورت اهمی معمولاً بلندگوها را به‌صورت جفت نصب می‌کنند تا صدا به‌صورت استریو (چپ و راست) پخش گردد. در هنگام نصب بلندگو در فضاهای بزرگ‌تر که احساس می‌کنیم باید بلندگوی قوی‌تر استفاده شود، بهتر است بجای دو عدد بلندگوی وات بالا از 4 عدد بلندگو با وات پایین‌تر استفاده شود.
مکان نصب بلندگوها
برای نصب بلندگوها در فضاهای مستطیلی و یا مربعی بهتر است بلندگوها به‌صورت خطی با فاصله مساوی از دیوار نصب شود و در فضاهایی که به‌صورت مربعی و یا مستطیل شکل نباشد چیدمان بلندگوها متفاوت خواهد بود و برای این کار باید از یک کارشناس صدا مشاوره گرفت.

راه‌اندازی بلندگوهای سقفی
بلندگوهای سقفی نیاز به راه‌اندازی و ایجاد صدا به یک راه‌انداز دارند، به این راه‌انداز آمپلی‌فایر گفته می‌شود که توسط کابل به بلندگوهای سقفی متصل می‌شود. توصیه می‌کنیم برای کنترل بهتر از آمپلی‌فایرهای زوم دار استفاده کنید تا بتوان صدای هر اتاق را به‌صورت مجزا کنترل کرد. از طریق آمپلی‌فایر می‌توان فایل‌های صوتی را از فلش مموری، بلوتوث، AUX و ... پخش کرد.
نصب بلندگو سقفی به‌صورت مونو یا استریو
معمولاً آمپلی‌فایرهای استریو دارای خروجی چپ و راست می‌باشند و بنابراین باید بلندگوها به‌صورت جفت تهیه شود تا به‌صورت استریو استفاده شود. گاهی وقت‌ها به دلیل کمبود فضا در سقف امکان نصب بلندگو به‌صورت جفت وجود ندارد. در اتاق‌های کوچک و یا حمام این امری رایج است. برای حل این مشکل بلندگوها را به حالت مونو و خروجی آمپلی‌فایر را نیز به‌صورت مونو طراحی کنید؛ و راه‌حل دوم این است که از آمپلی‌فایرهای دارای خروجی مونو استفاده شود.
استفاده از کابل مناسب برای بلندگو
برای نصب بلندگو از کابل‌های دو رشته استفاده می‌شود و هرچه مسیر بلندگوها طولانی‌تر باشد، می‌بایست از کابل با سطح مقطع بیشتر استفاده شود. به این نکته دقت کنید که برای بلندگو و آمپلی‌فایرهای اهمی تا 35 متر کابل‌کشی مجاز است.
استفاده از قاب پشت‌دار
در برخی از بلندگوها استفاده از قاب پشتی مهم است، زیرا این قاب صدا را به سمت پایین هدایت می‌کند و از اتلاف توان جلوگیری می‌کند، علاوه بر این ویژگی از بلندگو در برابر خاک و سایر آلودگی‌ها محافظت می‌کند.
استفاده از بلندگوی سقفی در محیط مرطوب و آشپزخانه
برای استفاده از بلندگوهای سقفی در محیط‌های مرطوب، استخر و آشپزخانه از بلندگوهایی استفاده می‌شود که جنس آن در برابر بخار و پوسیدگی مقاوم باشد، در این حالت از بلندگویی استفاده می‌شود که جنس بدنه آن از نوع ABS یا همان پلاستیک باشد تا در برابر زنگ‌زدگی آسیب نبیند.
رنگ مناسب بلندگو با سقف
اغلب بلندگوهای سقفی و سقف‌ها دارای رنگ سفید هستند، گاهی رنگ سقف‌ها با توجه به نوع کاربری و سلایق متفاوت است، ازاین‌رو برای انتخاب بلندگوی موردنظر باید توری یا درپوش آن قابلیت رنگ شدن داشته باشد تا بتوان آن را هم‌رنگ با سقف کرد.
عمق مناسب سقف کاذب جهت نصب بلندگو سقفی
در نظر داشته باشید ابتدا عمق سقف را اندازه‌گیری کنید و با توجه به آن بلندگوی موردنظر انتخاب شود. در مواقعی که عمق سقف کم باشد باید بلندگوی سقفی انتخاب کرد که از مگنت کوچک‌تری برخوردار باشد تا داخل سقف نصب درست نصب شود.
کنترل صدای هریک از بلندگوهای سقفی
در مواقعی که تعداد بلندگوها زیاد باشد و نیاز باشد صدای هر بلندگو را به‌صورت مجزا کنترل کرد (در حالت ولتی) از ولوم کنترل‌های صدا که به‌صورت توکار و روکار است استفاده می‌شود.

برای اطلاع از قیمت و جزئیات کامل محصول با شرکت شبکه ارتباط تماس بگیرید:


تلفن:02166707749

تلفکس:02166731451

مشاوره:

09121452879