سیستم‌های صوتی امروزه کاربردهای بسیار زیادی در اماکن مختلف به‌خصوص در ادارات و مراکز درمانی دارند. بیمارستان‌ها یکی از مراکز عمومی هستند که از سیستم‌های صوتی پیجینگ و کنفرانس در طراحی داخلی خود استفاده می‌کنند. در این یادداشت به این دو مقوله می‌پردازیم.

سیستم پیجینگ در بیمارستان

بیمارستان‌ها مکان‌هایی هستند که بی‌شک هرکدام از ما حداقل یک‌بار به آن‌ها مراجعه کرده‌ایم و با سیستم‌های پیجینگ برخورد داشته و یا صدای منصوب به آن را شنیده‌ایم؛ اما هیچ‌گاه با ساختار و نحوه عملکرد آن ارتباط نداشته‌ایم و تنها محصول خروجی از آن که همان صدای شنیده‌شده از آن است را، شنیده‌ایم.

عملکرد سیستم‌های پیجینگ از یک منبع صوتی یا منبع فرکانسی مانند میکروفن یا فلش مموری آغاز می‌شود؛ این سیگنال در ابتدا بسیار ضعیف است و امکان پخش ندارند. سپس سیگنال‌ها وارد آمپلی‌فایرها می‌شوند و در آنجا به‌وسیله آمپلی‌فایر پیجینگ تقویت‌شده و در بلندگوها قرار می‌گیرند که در این حال امکان پخش را خواهند داشت.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشت این است که این فرایند تنها زمانی عمل می‌کند که سیگنال دریافتی از میکروفن و یا منابع صوتی توسط آمپلی‌فایر تقویت شود.

آمپلی‌فایر نقش بسیار اساسی و مهمی در سیستم‌های پیجینگ و به‌طورکلی سیستم‌های صوتی دارند و به دو صورت اهمی و ولتی بلندگوهای شمارا پشتیبانی خواهند کرد. معمولاً در سیستم‌های پیجینگ از سیستم ولتی استفاده می‌شود، در این سیستم بلندگوها دارای ترانس مچینگ می‌باشند و همچنین سیگنال ارسال‌شده توسط آمپلی‌فایر به‌وسیله یک ترانس به سیگنال ولتی 70 و یا 100 ولت تبدیل می‌شود.

یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار اساسی در سیستم‌های پیجینگ بیمارستان، دارا بودن تعداد مناسب زون بندی است؛ معمولاً یک بیمارستان به چند منطقه صوتی تفکیک می‌شود که نیاز است هر منطقه دارای خروجی صدایی ویژه‌ای است، برای مثال ولوم بلندگوی نصب‌شده در بخش، سالن انتظار و اتاق عمل باید متفاوت باشد که این امر از طریق همین دستگاه‌ها ممکن می‌شود.

 

بخش مهم دیگر پیجینگ بلندگوهاست که بخش نهایی پروژه محسوب می‌شود؛ خوشبختانه در این زمینه نیز دست طراحان به‌واسطه تنوع محصولات، اعم از بلندگوهای سقفی، ستونی و ... بسیار باز است و می‌توانند کالای موردنظر را متناسب با محیط اجرایی پروژه انتخاب نمایند.

سیستم کنفرانس بیمارستان

جلسات آموزشی، تحلیل و مشاوره پزشکی ازجمله جلسات اجتناب‌ناپذیر همه بیمارستان‌هاست که می‌بایست در یک بستر مناسب و ایدئال برگزار شود و از این نظر اهمیت ویژه‌ای خواهد داشت؛ درواقع تجهیزات کنفرانسی به همراه ابزار جانبی خود بر همین اساس طراحی و روانه بازار می‌شوند.

یک سیستم کنفرانسی خوب، سیستمی است که به‌طور کامل پاسخگوی نیاز کاربران باشد و با حداقل هزینه بهترین سطح کیفی را ارائه کند.

سیستم‌ها کنفرانس از چند بخش اصلی شامل، کنسول‌های میکروفن (ریاست و شرکت‌کننده)، منبع تغذیه و بلندگو تشکیل می‌شوند. همچنین ابزار جانبی مانند ویدئو پرژکتور، ماژول، تخته هوشمند، مانیتور رومیزی و... کمک می‌کنند تا سیستم مورداستفاده هرچه بیشتر به هدف نهایی شما نزدیک‌تر شوند.

سیستم‌های کنفرانسی را به‌طورکلی می‌توان به دودسته آنالوگ و فول دیجیتال تقسیم‌بندی کرد.

سیستم‌های آنالوگ، قابلیت‌های کمتری نسبت به انواع فول دیجیتال دارند و به طبع قیمتشان نیز پائین تر است. سیستم‌های آنالوگ تنها برای انتقال صوت بکار می‌روند. البته اگر شما تنها با این هدف سیستم‌های آنالوگ را انتخاب کنید نه‌تنها اشتباه نکرده‌اید، بلکه ازنظر اقتصادی نیز مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.

سیستم‌های دیجیتال و فول دیجیتال علاوه بر قابلیت‌های سیستم‌های آنالوگ، چندین قابلیت مفید دیگر همانند سیستم حضوروغیاب، رأی‌گیری، مترجم هم‌زمان و البته مهم تراز همه پشتیبانی از دوربین‌های اتو تراک را نیز، برخوردارند که طیف توانایی‌ها آن‌ها را به‌طور چشم‌گیری افزایش داده است.

در یادداشت‌ها بعد در خصوص بلندگوها و اجزای دیگر سیستم‌های پیجینگ و کنفرانس بیشتر توضیح خواهیم داد.

برای اطلاع از قیمت و جزئیات کامل محصول با شرکت شبکه ارتباط تماس بگیرید:


تلفن:02166707749

تلفکس:02166731451

مشاوره:

09121452879