دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته چیست؟ نمایش بزرگتر

فقط آنلاین

دوربین مداربسته چیست؟

جزییات بیشتر

فراهم کننده
شرکت شبکه ارتباط

اطلاعات بیشتر

سیستم نظارت تصویری یا Video Surveillance  یا به اشتباه عامیانه سیستم دوربین مداربسته متشکل از اقلامی است جهت رویت محیط پیرامون ، ضبط وقایع ، بازبینی و امروزه انتقال تصاویر و رویت از طریق شبکه.
در مورد تاریخچه سیستم نظارت تصویری جداگانه سخن خواهیم گفت. در این مقاله در مورد کلیاتی صحبت خواهیم کرد که مفهوم این سیستم روشن بشود.
سیستم نظارت تصویری ترکیبی است از تجهیزاتی جهت تصویر برداری از محیط ، انتقال از طریق کابل و یا به صورت بی سیم، تجهیزاتی جهت مشاهده تصاویر ، تجهیزات ضبط تصویر و در نهایت امکان انتقال تصاویر در بستر شبکه.


اولین و مهمترین بخش سیستم نظارت تصویری که در اصطلاح عامیانه نیز کل سیستم را به این نام می شناسند، دوربین مداربسته است.


دوربین مداربسته از نظر ساختار فیزیکی و شکل و شمایل ظاهری، نوع کاربرد، محل کاربرد، نحوه تولید و انتقال تصویر، مشخصات فنی و … دارای مدل های بسیار متنوعی است.
اما در بزرگترین دسته بندی که مهمترین دسته بندی نیز می باشد دوربین های مداربسته را به دو گونه دوربین های آنالوگ و دوربین های دیجیتال یا IP (آی پی) می توان دسته بندی کرد.
البته دسته بندی های متنوع تری نیز وجود دارد ولی با توجه به اینکه در گام نخست انتخاب دوربین آنالوگ و یا دیجیتال می تواند در سایر تجهیزات مورد نیاز سیستم نظارت تصویر تاثیر بگذارد، این دو خانواده بزرگ را به عنوان سر گروه های دوربین مداربسته بررسی خواهیم کرد.


۱- دوربین آنالوگ: به طور کلی دوربین مداربسته ای که تصویر را از طریق سیگنال ویدئویی منتقل کند اصطلاحا آنالوگ می نامیم.
ساختار کلی دوربین های مداربسته آنالوگ تشکیل شده است از بدنه یا housing + لنز + بردآنالیز و تولید تصویر + کابل ارتباطی. البته هر کدام از این بخش ها جداگانه توضیح داده خواهد شد.
به طور تئوریک در کلیه دوربین های مداربسته تصویر یا درست تر به طور فیزیکی نور تابیده شده به سمت دوربین توسط لنز که همچون منشور عمل می کند به سطح حسگر تابیده می شود، نور تابیده شده توسط حسگر تبدیل به چارتی از ولتاژ شده و پردازنده ای که همزمان در حال فعالیت است این چارت ولتاژ را به سیگنال ویدئویی قابل انتقال ازطریق کابل تبدیل می کند، سیگنال تولید شده سوار بر کابل به سمت نمایشگر حرکت کرده و ما امکان مشاهده تصاویر را خواهیم داشت.


۲- دوربین دیجیتال یا IP:  ساختار کلی این دوربین همچون دوربین آنالوگ است، تنها تفاوت در بخش پردازنده است، در این نوع دوربین ها پردازنده به جای تولید سیگنال ویدئویی اقدام به تولید پکت های قابل ارسال از طریق شبکه می نماید، در این نوع دوربین ها تصویر با یک فرمت دیجیتالی استاندارد همچون MJPEG  یا H.264 و یا MPEG4  تولید می شود سپس این فایل تولید شده به پکت های قابل انتقال از طریق شبکه تبدیل شده و به سرور منتقل می شود.


معمولا کسانی که سیستم نظارت تصویری را برای استفاده شخصی و حفاظت فیزیکی استفاده می کنند و می خواهند هزینه کمتری پرداخت کنند از دوربین های مداربسته آنالوگ و گروهی که کیفیت بالا، امکان آنالیز تصویر و سیستم در بستر شبکه می خواهند از سیستم دوربین های دیجیتاس ل استفاده می کنند، ضمن اینکه اپراتور این سیستم باید به نرم افزار های کامپیوتری و شبکه اشراف داشته باشد.
حال با توجه به انتخاب نوع دوربین باید سایر تجهیزات مورد نیاز سیستم نظارت تصویری را انتخاب نمود.
پس اول از همه انتخاب کنیم که از دوربین های آنالوگ استفاده کنیم یا دوربین دیجیتال.


یک راهنمایی دوستانه:


اگر برای منزل، مغازه، کارگاه و یا کارخانه خود می خواهید دوربین نصب کنید فکر دوربین دیجیتال رو از سرتان بیرون کیند، اگر پروژه دولتی و یا بانکی دارید و یا می خواهید تصویر نهایی را آنالیز کنید و در یک نرم افزار دیگر از آن استفاده کنید به دنبال دوربین دیجیتال باشید. در ایران بیش از ۹۰ درصد پروژه های بخش خصوصی از دوربین های مداربسته آنالوگ استفاده می کنند.


چند نکته مهم:


۱- نمی توان گفت دوربین مداربسته آنالوگ بهتر است یا دیجیتال، بسته به نوع استفاده، میزان سرمایه برای انجام پروژه، می بایست دوربین مورد نظر را انتخاب نمود.
۲- دوربین آنالوگ خوب داریم و دوربین مداربسته آنالوگ بد. برای دوربین دیجیتال هم همین صدق می کند.
۳- به اندازه نیاز باید هزینه کرد.  پس اول ذهنیت نوع دوربین را نداشته باشیم، اول باید ببینیم چه نیازی داریم و بر اساس آن سیستم مورد نظر را انتخاب کنیم.
۴- بهترین دوربین در کنار تجهیزات بی کیفیت فایده ای ندارد در عین حال دوربین مداربسته ای معمولی و با کیفیت متوسط می تواند بسیار مفید تر باشد.
 
در نهایت سیستم نظارت تصویری شاید امروز بهترین روش برای حفاظت از محیط پیرامون و اموال و همچنین مدیریت متمرکز برای محل کار و یا فرآیند های مستمر با هزینه پایین می باشد.

نقد و نظرات

نوشتن نقد و نظر

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته چیست؟

دوربین مداربسته چیست؟

16 محصولات دیگر در همان شاخه: